Blog


11.08.2017

Ile osób jest na Facebooku w miastach woj. lubelskiego?

Facabook ads to potężne narzędzie reklamowe, okazuje również się, że przy umiejętnym wykorzystaniu możne być to także obfite źródło informacji. Publikujemy raport ilości osób na facebooku w poszczególnych miastach województwa lubelskiego.Ile osób jest na Facebooku w miastach woj. lubelskiego?

Na początek jakie miasta zbadaliśmy:


Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Świdnik, Kraśnik, Łuków, Biłgoraj, Lubartów, Tomaszów Lubelski, Łęczna,
Krasnystaw, Hrubieszów, Międzyrzec Podlaski, Dęblin, Radzyń Podlaski, Włodawa, Janów Lubelski, Parczew, Ryki, Poniatowa, Opole Lubelskie,
Bełżyce, Terespol, Szczebrzeszyn, Bychawa, Rejowiec Fabryczny, Nałęczów, Tarnogród, Kock, Zwierzyniec, Krasnobród, Stoczek Łukowski, Piaski,
Annopol, Kazimierz Dolny, Józefów, Lubycza Królewska, Łaszczów, Ostrów Lubelski, Tyszowce, Rejowiec, Urzędów, Frampol, Modliborzyce, Siedliszcze.

Są to wszystkie 48 miejscowości na prawach miasta w naszym województwie.

Jakie dane pozyskaliśmy:

Liczba ludności

Oficjalne dane GUS według bilansu ludności tuż przed 2016 rokiem

ilość osób na facebooku

liczba kont na facebooku obliczana jest na podstawie miejsca zamieszkania podanego w profilu użytkownika oraz informacji zgromadzonych na podstawie urządzeń i połączeń z Facebookiem.

% ludności na Facebooku

Jest to procent jaki stanowi liczba osób na facebooku, w stosunku do liczby ludności w danym mieście

Liczba ludzi na facebooku w województwie lubelskim

W jakich miastach woj. lubelskiego jest najwięcej ludzi na facebooku?

Nie trudno się domyśleć, że królem jest tutaj Lublin jako największe miasto Lubelszczyzny - tam aż 190 tysięcy osób używa Facebooka. Stanowi to też ponad połową całej populacji stolicy województwa.

Podobna sytuacje możemy zaobserwować w Radzyniu Podlaskim i Opolu Lubelskim.

Nieco gorej wypada Zamość mimo iż jest drugim pod względem ludności miastem. Zdecydowanie słabiej jest z trzecim na podium Chełmem bo tutaj już w zestawieniu procentowym jest znacznie poniżej średniej we wszystkich miastach woj. lubelskiego. Zatem w samym w Chełmie mamy 22 tysiące zarejestrowanych kont co stanowi 35% liczby ludności miasta.

Ile kont jest na Facebooku w miastach i wioskach Lubelszczyzny?

W całym naszym województwie jest 580 tyś. użytkowników facebooka co stanowi tylko 27% całej populacji, okazuje się, że w miastach aż prawie 43% społeczności używa tego serwisu, natomiast a na wsiach tylko 13 %.

W przedstawionych danych kolorem czerwonym znaczyliśmy pewne anomalie otóż w Urzędowie oraz Modliborzycach dane znacznie odbiegają od normy.

Jak to interpretujemy?

Oczywiście mogą to być zwykłe błędy pomiaru Facebook ads, ale możne być to też tak, że w mniejszych miejscowościach, które otulają większe ludzie podają zamiast swojej te większą aby ułatwić innym użytkownikom ich lokalizacje. Drugą przyczyną możne być pomiar na podstawie urządzeń, które logują się często do sieci z nadajniku przypisanego do tej większej miejscowości.

Inne sprostowania

Facebook nie podaje danych jeśli szacowana ilość jest bliska 1000 i poniżej dlatego dla najmniejszych miast w województwie musieliśmy oszacować wartości podane na zielono na podstawie średniego procenta innych miast nie biorąc pod uwagę tych największych. Trzeba jednak powiedzieć ze stanowią one tylko 3% wszystkich danych a aż 97 % pochodzi z dostarczonych przez facebook wiec nie mają wielkiego wpływu na ostateczny bilans

Źródła danych wziętych do analizy i ich ocena merytoryczna

Dane o liczbie ludności pochodzą z oficjalnych danych z GUS i pochodzą z bilansu ludności z końca 2015 czyli przeliczenia na podstawie zgonów, urodzeń, meldunków i wymeldowań, a bazą tych wyliczeń bierze się spis powszechny ludności z 2011 roku. Czy każdy zgłasza swój meldunek, no niestety nie, ale to jedyne i oficjalne dane wiec na pewno są najbliższe możliwych.

Kolejna sprawą jest facebook te dane pozyskaliśmy z Facebook ads, a oni zebrali je tego jaką miejscowość zamieszkania deklarują użytkownicy facebooka. Jak odrzucimy konta fikcyjne oraz przypadki gdzie ktoś np mieszka w małej miejscowości i podaje większa by inni użytkownicy mogli lepiej kojarzyć jego miejsce zamieszkania, to powstaną pewnie drobne różyce w tych informacjach.

omimo tych niuansów wydaje nam się dane, które przedstawiliśmy są na tyle wiarygodne, że warto brać je pod uwagę w podpieraniu swoich biznesów Facebookiem.

Pytania na które odpowiadamy w tym artykule:

  • Ile osób z województwa lubelskiego korzysta z facebooka
  • W których miastach województwa lubelskiego jest najwięcej ludzi na facebooku
  • Ile kont ogólnie jest na facebooku w województwie lubelskim

Oceń artykuł:

przydatny trudno powiedzieć bezwartościowy

Kategorie wpisów na blogu

Najnowsze wpisy

Szukasz specjalisty od reklamy na Facebooku?
skorzystaj z naszych usług!

Kampanie reklamowe na Facebooku

 

Social media